طبقه‌بندی زخم‌های فشاری را با فیلم یاد بگیرید + [دانلود ویدیو آموزشی]

متن فیلم:

زخم‌های فشاری که زخم بستر یا زخم‌های دکوبیتوس نیز نامیده می‌شوند، مناطقی از پوست هستند که هنگام نشستن یا دراز کشیدن در یک حالت برای مدت طولانی آسیب می‌بینند.

این زخم‌ها بیشتر در مناطقی ایجاد می‌شوند که استخوان‌های شما نزدیک پوست قرار دارد؛ از جمله پاشنه‌ها، مچ‌های پا، استخوان‌های لگن، استخوان دنبالچه یا آرنج‌ها.

فشار مداوم بر یکی از این مناطق، باعث فشرده شدن رگ‌های خونی‌ای می‌شود که پوست شما را با اکسیژن و مواد مغذی حیاتی، تغذیه می‌کنند.

بدون مقدار کافی جریان خون، در نهایت سلول‌های پوستی شما می‌میرند و زخم فشاریی ایجاد می‌گردد.

 

زخم‌های فشاری بر اساس درجه شدت طبقه‌بندی می‌شوند:

  •  زخم فشاری درجه 1، قرمز و ملتهب است و پس از فشار دادن، سفید و رنگ پریده نمی‌شود.
  •  زخم فشاری درجه 2، به صورت تاول یا زخم باز ظاهر می‌شود. ناحیه اطراف زخم ممکن است قرمز و ملتهب شود.
  •  زخم فشاری درجه 3، شامل از بین رفتن ضخامت کامل پوست است که به شکل یک حفره به نظر می‌رسد و تا لایه چربی زیر پوست شما گسترش می‌یابد
  • زخم فشاری درجه 4، شدیدترین مرحله است. زخم درجه چهار، یک زخم با ضخامت کامل است که تا عضله یا استخوان زیرین گسترش می‌یابد. پزشک شما برای جلوگیری از عفونت زخم فشاری، زخم شما را با استفاده از آب، صابون ملایم و یا محلول نمکی، تمیز می‌کند.

 

اگر زخمتان شدید باشد، پزشک شما از طریق دبریدمان (جدا کردن بافت آسیب دیده از زخم) یا جراحی، بافت مرده را از زخم فشاری می‌زداید. به‌منظور محافظت از زخمتان و آبرسانی به آن، پزشک شما ممکن است آن را با یک باند مخصوص بپوشاند.

ادمین سایت

این مقاله در تاریخ 1399/07/25 در سایت سلامتیکا (سلامت، کیفیت و ایمنی) منتشر شده و در تاریخ 1399/11/03 به‌روزرسانی گردیده‌است.

این مقالات را نیز در مورد زخم فشاری بخوانید و فیلم‌های آموزشی مربوطه را ملاحظه فرمایید.

آیا استفاده از ماسک‌های N95 می‌تواند باعث ایجاد زخم فشاری شود؟ 1291 بازدید

آیا استفاده از ماسک‌های N95 می‌تواند باعث ایجاد زخم فشاری شود؟

در بحران جهانی کرونا ویروس، کادر درمان مجبور به استفاده از ماسک‌های N95 برای مدت‌های طولانی هستند و این موضوع، باعث ایجاد مشکلاتی برای آنها شده‌است. این مقاله، به این موضوع می‌پردازد که آیا استفاده از این ماسک‌ها، به خودی خود باعث ایجاد زخم فشاری در کارکنان سلامت می‌شود یا دلایل دیگری نیز دخیلند؟

از زخم فشاری چه می‌دانید؟ 5237 بازدید

از زخم فشاری چه می‌دانید؟

این مقاله، به توضیحاتی پیرامون علل ایجاد زخم بستر، نواحی درگیر، افراد در معرض خطر، مدت زمان ایجاد، علائم، عوارض و عوامل ایجاد کننده‌ی زخم می‌پردازد.

دیدگاه کاربران ...

دیدگاه خود را بیان کنید