ایمنی نوزادان، تحت تاثیر اتصالات نادرست لوله‌ها + [دانلود ویدیو]

یکی از تهدیداتی که ایمنی بیماران را به خطر می‌اندازد، بحث بروز خطا در اتصالات کاتترها و لوله‌ها می‌باشد. دیده شده که گاهی برای رفع این مشکلات، معضلات جدیدی به‌وجود آمده و نکته‌ای که این ویدیو بدان اشاره دارد این است که نباید برای رفع مشکلات موجود، تهدیدهای جدیدی را برای ایمنی بیمار، به‌وجود آورد.

 

 

متن فیلم:

برای نوزادان در بیمارستان‌ها و واحدهای مراقبت ویژه نوزادان، لوله‌ها، مایعات حیاتی، خون، دارو و غذا را حمل می‌کنند.

 آنها یک راه حیاتی هستند...

 

اما اگر به درستی طراحی یا متصل نشوند، می‌توانند خطراتی داشته باشند؛ (حتی خطراتی که جان بیماران را تهدید می‌کنند)

 

 در ابتدا، مشکل بالقوه و مهلک "اتصال نادرست لوله‌ها" وجود دارد که به‌طوراشتباه، ماده نادرست به مکان نادرست در بدن بیمار، منتقل می‌شود. اتصالات نادرست لوله‌ها، منجر به مرگ بیماران شده‌است. بنابراین متخصصان، به‌منظورکمک به جلوگیری از لوله‌گذاری اشتباه، خواستار دستورالعمل‌های به‌روز شده‌ی تولید شدند که منجر به ظهور اتصالات جدید لوله‌ها، معروف به ENFit گردید. این طراحی، با سازگار ساختن اتصالات لوله‌ها فقط با یکدیگر، خطاها را کاهش می‌دهد. اما یک مشکل وجود دارد...

 

طرح جدید لوله‌ها، شامل یک مخزن کوچک است که به سختی می‌توان هنگام تهیه دارو، آنرا پاک کرد. داروهای باقی مانده می‌توانند در آنجا پنهان شوند و هنگامی که یک پرستار دارو را تجویز می‌کند، داروی باقی مانده (در مخزن) می‌تواند همراه با دوز دقیق اندازه‌گیری شده، وارد بدن بیمار شود. اینگونه مقدار مصرف دارو، نادرست می‌شود و ممکن است که نوزاد زودرس، به‌طور تصادفی تا 30٪ بیشتر از مقدار تعیین شده، دارو دریافت کند. این مسئله، نوزاد را در معرض خطر مصرف بیش از حد، عوارض جانبی دارو و حتی مرگ قرار می‌دهد.

 

neonatal-intensive-care-unit

 

در NICU، هیچ جای خطایی وجود ندارد.

 

به خصوص هنگامی که دوزهای دقیق دارویی را برای بیمارانی که فقط چند کیلوگرم وزن دارند، تجویز می‌کنید.

بنابراین قبل از تعیین یا اتخاذ استانداردهای جدید طراحی، سیاست‌گذاران باید گزینه‌های دیگر را در نظر بگیرند.

در این میان، بیمارستان باید خطرات مرتبط با ایمنی را قبل از پذیرش طرح ENFit در نظر بگیرد.

 

ارائه دهندگان مراقبت‌های سلامت، باید به اتصالات نادرست لوله‌گذاری بپردازند، اما نه با ایجاد خطرات جدید برای بیماران کوچک خود (نوزادان)!

ادمین سایت

این مقاله در تاریخ 1399/07/11 در سایت سلامتیکا (سلامت، کیفیت و ایمنی) منتشر شده و در تاریخ 1399/11/02 به‌روزرسانی گردیده‌است.

این مقالات را نیز در مورد اتصالات کاتترها و لوله‌ها بخوانید و فیلم‌های آموزشی مربوطه را ملاحظه فرمایید.

اقدامات پیشنهادی WHO جهت پیشگیری از اتصالات نادرست کاتترها و لوله‌ها 1957 بازدید

اقدامات پیشنهادی WHO جهت پیشگیری از اتصالات نادرست کاتترها و لوله‌ها

خطای ناشی از اتصالات نادرست، از آنجایی نشات می‌گیرد که لوله‌ها و کاتترها و لوازم متعددی که از آنها برای تجویز از طرق مختلف استفاده می‌شود، می‌توانند به یکدیگر متصل گردند. این مقاله، راهکارهای سازمان جهانی بهداشت برای جلوگیری از این خطا را ارائه می‌کند.

دیدگاه کاربران ...

دیدگاه خود را بیان کنید