روز جهانی بهداشت 2021 + [دانلود پوسترها و عکس‌نوشته‌ها]

{7 آوریل: روز جهانی بهداشت}

تاریخچه روز جهانی بهداشت

در سال 1948، سازمان جهانی بهداشت، اولین مجمع جهانی بهداشت را برگزار نمود. این مجمع تصمیم گرفت که از سال ۱۹۵۰ به بعد، هفتم آوریل هر سال، به‌عنوان روز جهانی بهداشت تعیین شود. در واقع تاریخ 7 آوریل، سالگرد تاسیس WHO در سال 1948 می‌باشد که به نام روز جهانی سلامت، نام‌گذاری شده‌است.

 

هدف روز جهانی بهداشت

روز جهانی بهداشت، سالانه جشن گرفته می‌شود و هر ساله یک موضوع برای آن مشخص می‌شود. موضوعات هر سال، برگرفته از مشکلات مرتبط با سلامتی است که مردم سراسر جهان با آن درگیر هستند. در واقع هدف از این روز، ایجاد و ارتقا  آگاهی در مورد یکی از موضوعات خاص بهداشتی که برای سازمان جهانی بهداشت، اولویت‌دار است، می‌باشد.

موضوع روز جهانی بهداشت 2021:

  ساخت جهانی عادلانه‌تر و سالم‌تر  

 

دنیای ما جهانی نابرابر است. همانطورکه پاندمی کرونا به وضوح نشان داد، برخی از افراد می‌توانند زندگی سالم‌تری داشته و نسبت به دیگران، به خدمات بهداشتی بهتری دسترسی داشته باشند. این کاملا به دلیل شرایطی است که در آن متولد شده‌اند، رشد می‌کنند، زندگی می‌کنند، کار می‌کنند و بزرگ می‌شوند.

 

در سراسر جهان، برخی از گروه‌ها درآمد ناچیز روزانه دارند، از نظر شرایط مسکن و تحصیلات، ضعیف‌تر  هستند، فرصت‌های شغلی کمتری دارند، نابرابری جنسیتی بیشتری را تجربه می‌کنند و دسترسی کمی به محیط‌های امن، هوا و آب تمیز، امنیت غذایی و خدمات بهداشتی دارند و بعضا هیچ دسترسی ندارند. این معضل، منجر به تحمل رنج‌های غیر ضروری، ابتلا به بیماری‌های قابل اجتناب و مرگ زودرس می‌شود و به جوامع و اقتصاد ما آسیب می‌رساند.

health-day-2021

این موضوع، اگرچه ناعادلانه‌است، اما قابل پیشگیری هم هست. به همین دلیل ما از رهبران می‌خواهیم تا اطمینان حاصل کنند که همه افراد از شرایط زندگی و کار مناسبی که منجر به داشتن سلامتی مطلوب می‌شود، برخوردار هستند. در عین حال ما از رهبران می‌خواهیم که نابرابری‌های بهداشتی را کنترل کنند و اطمینان حاصل نمایند که همه افراد می‌توانند به خدمات سلامت با کیفیت در هر زمان و هر مکانی که نیاز دارند، دسترسی پیدا کنند. ویروس کرونا، به‌شدت به همه کشورها ضربه زده‌است، اما بیشترین تأثیر را بر آن جوامعی داشته که پیش از این نیز آسیب پذیر بوده، بیشتر در معرض این بیماری قرار دارند و احتمال دسترسی آنها به خدمات بهداشتی و درمانی با کیفیت، کمتر است.

world-health-day

 سازمان جهانی بهداشت، متعهد است اطمینان حاصل کند که همه، در همه جا، می‌توانند از حق داشتن سلامتی برخوردار باشند. بنابراین، به کمک رهبران نیاز داریم تا:

1) با هم همکاری کنیم:

دست در دست هم با جوامع و افراد آسیب دیده کار کنیم تا علل اصلی نابرابری‌ها را برطرف سازیم و برای رفع این مشکلات، راه حل‌هایی را در بخش بهداشت و سایر بخش‌ها به‌کار بندیم. تاثیرگذاری این کار، زمانی بیشتر خواهد بود که دولت‌ها و جوامع، در یک رویکرد هماهنگ با یکدیگر کار کنند.

 

2) داده‌های معتبر جمع‌آوری کنیم:

از جمع‌آوری و استفاده از داده‌های بهداشتی به موقع و مطمئن، براساس جنسیت، سن، درآمد، تحصیلات، وضعیت مهاجرت، ناتوانی، موقعیت جغرافیایی و سایر ویژگی‌های مربوط به شرایط ملی اطمینان حاصل کنیم. فقط در این صورت است که می‌توان نابرابری‌ها را در زیر گروه‌های جمعیت، ارزیابی کرد و اقداماتی تأثیرگذار انجام داد.

 

3) با نابرابری‌ها مقابله کنیم:

رویکرد کل دولت را به سمت مقابله با دلایل اصلی نابرابری‌ها و افزایش سرمایه‌گذاری در مراقبت‌های بهداشتی اولیه ببریم. این، راهی است برای پاسخگویی به چالش‌های امروز (تأمین سلامت برای همه) و ایجاد تاب آوری برای فردا.

 

4) فراتر از مرزها اقدام کنیم:

ما باید فراتر از مرزهای ملی اقدام کنیم. به عنوان مثال، تنها زمانی که بتوانیم از کل جمعیت جهانی در برابر ویروس کرونا محافظت کنیم، از آنها آزمایش بگیریم و درمانشان کنیم، می‌توانیم به این بیماری همه گیر پایان دهیم. در غیر اینصورت، جوامع نمی‌توانند بصورت تکی بر این مشکل فایق بیایند.

 

در نهایت، چشم‌انداز ما برای روز جهانی بهداشت 2021، ساختن جهانی منصفانه‌تر و سالم‌تر است. غلبه بر همه‌گیری می‌تواند شروع یک توافق جدید جهانی باشد که با فقر و نابرابری‌های بهداشتی مقابله می‌کند، در زمینه سلامتی و رفاه سرمایه‌گذاری می‌کند، تقسیم عادلانه منابع ما را بهبود می‌بخشد، امنیت غذایی را بهبود می‌دهد و در نهایت باعث ایجاد تفاوت در روند تغییر آب و هوا می‌شود. با همکاری هم می توانیم جهانی سالم تر ، سبزتر و عادلانه تر برای همه بسازیم.

 


موضوعات سالروز جهانی بهداشت در سال‌های گذشته:

 

  • روز جهانی بهداشت 2020: از پرستاران و ماماها حمایت کنید...

nurses-and-midwives.jpg

 

  • روز جهانی بهداشت 2019: سلامتی برای همه: هر کسی، در هر جا

world-health-day-2019

 

  • روز جهانی بهداشت 2018: پوشش جهانی بهداشت: هر کسی، در هر جا

 

  • روز جهانی بهداشت 2017: افسردگی: بیایید صحبت کنیم

depression-lets-talk

 

  • روز جهانی بهداشت 2016: دیابت را شکست دهید

 

  • روز جهانی بهداشت 2015: ایمنی مواد غذایی

Food-safety

 

  • روز جهانی بهداشت 2014: بیماری‌های منتقله از طریق ناقل‌ها

vector-related-disease

 


منبع:

https://www.who.int/campaigns/world-health-day/2021

https://www.who.int/campaigns/world-health-day

 

ادمین سایت

این مقاله در تاریخ 1400/01/18 در سایت سلامتیکا (سلامت، کیفیت و ایمنی) منتشر شده و در تاریخ 1400/02/02 به‌روزرسانی گردیده‌است.

دیدگاه کاربران ...

دیدگاه خود را بیان کنید