چگونه بازدیدهای مدیریتی ایمنی بیمار را بهبود ببخشیم؟

در طی سالیان گذشته، بازدیدهای مدیریتی با هدف بهبود ایمنی بیمار، به‌طور گسترده‌ای در سازمان‌های بهداشتی درمانی، مورد استفاده قرار گرفته و شواهد، موید آن است که این بازدیدها منجر به ارتقا فرهنگ ایمنی و درک بیشتر خطرات مرتبط با ایمنی می‌شود.

 

شواهد دیگری نیز وجود دارد که نشان می‌دهد این بازدیدها تنها درصورتی که به طور واقعی اجرا شوند و با تعهد کامل مدیران و پزشکان ارشد، همراه باشند، مثمر ثمر خواهند بود. بازدیدهایی که ناقص باشند و یا در جوی صمیمانه انجام نشوند، می‌توانند نتیجه معکوس دهند.

 

supportive-walkrounds

 

توجه به این نکته نیز لازم است که این بازدیدها هرگز نباید به جای تحقیق و پشتیبانی، به نوعی نظارت و کنترل تبدیل شوند.

 

برای بهبود نتایجی که بازدیدهای مدیریتی، بر ایمنی بیمار می‌ گذارند، نیاز به انجام اقداماتی هست که در زیر، به 7 مورد آنها، اشاره خواهیم کرد:

 

1) پشتیبانی مدیریت ارشد

شما باید تعهد و مشارکت کامل مدیران ارشد سیستم را داشته باشید و همچنین منابع لازم (مانند زمان، کارکنان، بودجه و غیره) نیز فراهم باشد.

 

2) ابزارها

شما باید مفاد آموزشی را طراحی نموده و توسعه دهید تا مدیران ارشد را برای بازدیدها آماده سازید. این مفاد باید شامل هدف بازدیدها، جنبههایی از ایمنی بیمار که باید در طی یک بازدید بر آن تمرکز شود، رهنمودهایی برای شروع مکالمه با بیماران، خانواده‌ها و کارکنان، سوالاتی که باید پرسیده شوند و غیره باشد.

 

health-workers-are-planning

 

3) برنامه‌ریزی

ممکن است لازم باشد برنامه‌ی بازدیدها را از هفته‌ها یا حتی ماه‌ها قبل، برنامه‌ریزی کنید تا بتوانید برنامه‌های مدیران ارشد، پزشکان ارشد، مدیران بخش‌ها و واحدها، مسئولین ایمنی بیمار و سایر شرکت کنندگان در بازدیدها را داشته باشید و با هم هماهنگ نمایید. همچنین باید تصمیم بگیرید که جلسات را کجا برگزار کنید و ممکن است برای شروع کار، بازدیدها را به طور آزمایشی، فقط در یک یا دو بخش انجام دهید.

 

4) برقراری ارتباط

باید یک استراتژی ارتباطی روشن برای برنامه‌ی بازدیدها وجود داشته باشد تا همه‌ی کارکنان، به‌طور کلی در مورد بازدیدها و اهداف آن، آگاهی داشته باشند.

 

visiting-hospitals-wards

 

5) بازدید

بازدیدهای مدیریتی در هر بخش یا واحد، باید با توضیحاتی مختصر پیرامون نگرانی‌های موجود یا شکایات قبلی دریافت شده، آغاز شود. افراد تیم بازدید، باید در مورد جنبه‌هایی از ایمنی بیمار که می‌خواهند روی آنها متمرکز شوند و سوالاتی که قرار است بپرسند، به توافق برسند.

بعد از انجام بازدیدها، برای توافق در مورد مسائلی که باید اقدامی برایشان صورت گیرد، رفع سریع مشکلاتی که بلافاصله قابل حل است، اقداماتی که کارکنان می‌‌توانند در صورت توانمندسازی، بلافاصله انجام دهند و غیره، باید یک بررسی فوری انجام شود.

 

following-up-and-supervising-patient-safety-walkrounds

 

6) نظارت و پیگیری

شما باید فرایندهایی را برای جمع آوری اطلاعات در حین بازدیدها جهت به اشتراک گذاری این اطلاعات، واگذار کردن موارد عملی به افراد مناسب، حصول اطمینان از اقدامات انجام شده و بازخورد به کارمندان، بیماران و خانواده‌هایشان، تنظیم کنید.

درصورت نیاز می‌توانید بازدیدهایی را جهت پیگیری و نظارت بر روند کار، ترتیب دهید.

 

7) اندازه‌گیری

شما باید یک فرآیند اندازه‌گیری داشته باشید تا ارزیابی کنید که آیا بازدیدها، اهداف مورد نیاز شما را تحقق می‌بخشند یا خیر. اهداف، می‌توانند شامل تعداد بازدیدهای انجام شده، تعداد اقدامات شناسایی شده و انجام شده، کاهش شکایات، افزایش تعریف و تمجدیدها و سطح رضایت بیمار باشند.

 


برای آشنایی با نکات مهم دستورالعمل بازدید مدیریتی ایمنی بیمار و دانلود عکس‌نوشته‌های مربوطه، کلیک کنید.

ادمین سایت

این مقاله در تاریخ 1399/07/04 در سایت سلامتیکا (سلامت، کیفیت و ایمنی) منتشر شده و در تاریخ 1399/11/02 به‌روزرسانی گردیده‌است.

این مقاله را نیز در مورد بازدیدهای مدیریتی ایمنی بیمار بخوانید.

دیدگاه کاربران ...

دیدگاه خود را بیان کنید